רס"ל אורן צלניק

רס”ל צלניק אורן ז”ל, בן אסתר ואריה נולד בי”ג בכסלו תשל”ט (13.12.1978) וגדל בבת-ים. אורן החל את לימודיו בביה”ס היסודי “התחיה” ולאחר מכן עבר לביה”ס היסודי “יד מרדכי”. בהמשך למד בתיכון “המכללה למינהל” במגמת שיווק - מחזור ח’, וקיבל תעודת בגרות. אחרי לימודיו בתיכון למד אורן בביה”ס ג’ון ברייס הדרכה בע”מ MCSA - ניהול רשתות, התמצאות וידע במערכות הפעלה וכן ידע רב בחומר מחשבים וסביבתם. בשנים 1996-97 עבד בחברת “סידס” בתפקיד אחראי מחסן.

ב-24 ביולי 1997 התגייס אורן לצנחנים לגדוד 890 (מחזור אוגוסט 97) והגיע לתפקיד סמל מחלקה. במסגרת תפקידו היו באחריותו 34 חיילים וכן ציוד המחלקה וציוד מנהלתי ומבצעי בעל ערך רב. בתפקידו נחשף לפעילות מבצעית והשתתף בה כלוחם וכן כמפקד הכוח, במתן הדרכות לחיילים תחת פיקודו וכן למפקדיו. התמודד עם מצבי לחץ, עבודה קשה ומתן מענה מיידית לתרחישי אמת - הן במישור האישי והן בניהול הצוות הלוחם. במהלך שירותו עבר: קורס צניחה, קורס מ”כים - אותו סיים בהצטיינות וקורס סמלי מחלקה - שגם אותו סיים בהצטיינות.
אורן סיים את שירותו הצבאי בלבנון עם אות הצטיינות יחידה והשתחרר בדרגת סמל ראשון. הוא שובץ ביחידת מילואים בעוצבת “שועלי מרום” חטיבה 646 גדוד 420.
אחרי הצבא עבד אורן במלון “הילטון” ת”א, כקב”ט, אחראי משמרת (2000-01), במסעדת “ZC” - בקניון עזריאלי כמלצר (2001-02) ואח”כ בחב’ “אינטרנט זהב” - מחשבים.
תחביביו של אורן היו: ספורט ימי, כדורסל, ניווטים, כדורגל, מחשבים, מוסיקה, צילום, קריאת ספרים, סרטים וטיולים. בין טיוליו הרבים נסע לטיול בר מצוה בן 15 יום לאירופה (ביקר בשוויץ, הולנד, בלגיה, צרפת ואנגליה); טיול הפלגה בן 8 ימים לקפריסין - שיחזור מבצע אוקסודוס, טיול שאורגן ע”י הסוכנות היהודית ובה חווה אורן הבאת ילדים ונוער בגילאי 18-16 לישראל; טיול ליוון לשבוע; ביולי 2000 נסע עם חברתו לטיול בתאילנד למשך חודש ימים , אורן הכין את תכנית הטיול כולל הניווטים, בהם היה מומחה; תיכנן גם טיול לקיץ 2002 לאוסטרליה וניו-זילנד - אך לא הספיק.
את אורן כולם הכירו כחייל הכי פייטר של שכונת רמת יוסף בבת ים. כשהחל מבצע “חומת מגן” לא המתין אורן, “עוד לפני שקראו לו, הוא כבר גיהץ מדים, תלה אותם בבית וחיכה לקבל ‘צו 8’”. הוא התקשר כל יום למפקדים שלו ושאל, מה קורה? למה אתם לא מקפיצים אותי? כשאמרו לו שבינתיים אין צורך, הוא מאוד התאכזב. הוא היה מתקשר לחברים שלו ושואל אותם מה קורה? לבסוף גוייס בצו 8 לשירות מילואים עם גדודו. כשבתכנית יציאה לעזה, אך בעקבות דחיית הכניסה לעזה הוחלט להעבירם לטול כרם.
ביום שישי 24.5.2002 בבוקר נכנסו כוחות צנחנים במילואים ושיריון לטול כרם, במטרה לסכל פיגועים ולעצור חשודים בפעילות טרור. הפעילות התבצעה במרכז העיר, באיזור שבין “המוקטעה” למחנה הפליטים טול כרם - כאשר הכוח ביקש לעצור מספר מבוקשים שהסתתרו באחד המבנים. הכוח הגיע אל הבתים בנגמ”שים ובטנקים מארבעה כיוונים, במטרה למנוע את בריחת המבוקשים מהמבנה, חלק מהחיילים ירדו מהכלים המשוריינים במטרה לבצע את המעצרים ואז נפתחה מתוך הבית אש מדוייקת לעברם. מהמטח הראשון נפגע אורן באורח אנוש ומת מפצעיו.
אורן ז”ל, בן 23 וחצי, הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בחולון. הותיר אחריו הורים ושלוש אחיות: סיגלית, לילך וליטל.
בחודש ספטמבר 2002 עצרו חיילי חטיבת הצנחנים הסדירה את הצלף הפלשתינאי המבוקש מזה מספר חודשים ושמו: צדוק עיסאם. עבור שניים מהקצינים שפיקדו על המבצע, הייתה זו פעולה מיוחדת - עפ”י המידע שבידי השב”כ, המבוקש הוא האיש שהרג את רס”ל אורן ז”ל, שבעת שירותו הסדיר היה מפקדם של שני החיילים, המשמשים כיום: האחד, כסגן מפקד פלוגה והאחר כמפקד מחלקה באחת הפלוגות.
יהי זכרו ברוך.

נולד בי"ג בכסלו תשל"ט, 13.12.1978

נפל בי"ג בסיוון התשס"ב, 24.5.2002

מקום קבורה: חולון